Ani Gün Yüzüne Çıkıyor Projesi
- A + A

Proje Adı ve Uygulama Yeri

Projenin Amacı ve Hedefleri

Proje Gerekçesi

Proje Faaliyetleri ve Süresi

Yaklaşık Bütçe ve Performans Göstergeleri

Projenin Adı: Ani Gün Yüzüne Çıkıyor Projesi

Uygulama Alanı: Kars – Merkez

Ani Harabeleri

Proje Amacı: Kars ili ve ülkemizin en önemli turizm varlıklarından olan ve 2016 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren Ani’nin kazı çalışmalarının tamamlanarak daha fazla turist çekmesini sağlamak.

Projenin Hedefleri:

1. Ani Antik Şehrinde bulunan ve yeterince kazı çalışması yapılmadığı için ortaya çıkarılamamış tarihi eserlerin yapılacak kazı çalışmasıyla turizme kazandırılması.

1. 85 hektarlık alana kurulmuş olan Ani antik kenti, ortaçağ dönemindeki şehircilik ve mimari tarihi açısından özel bir konuma sahiptir, bunun yanı sıra kentin birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasının sonucu olarak (Bargatlı, Bizans, Selçuklu, Gürcü, Harzemşah, Moğol, İlhanlı, Akkoyunlu, Osmanlı gibi) dini ve sivil mimaride değişik kültürlerin izlerini taşıyan birçok yapı bulunmaktadır. 1001 kilise şehri veya 40 kapılı şehir diye de adlandırılan Ani’de ilk keşfi 1880'lere uzanan bir yeraltı şehri de vardır. Bu yeraltı şehrinde 823 yapı ve mağara bulunmaktadır. Geçen süreye rağmen gün yüzüne eserler yeterince ortaya çıkarılamamıştır.

3. Kazı için uygun sezon süresinin kısıtlılığı ve yeterli sayıda işçi ile çalışılması gereksinimi

1. Arkeolojik sit alanı olan Antik Kent içerisinde çalışma yapılacak alanların belirlenmesi ve ivedi bir şekilde arkeolojik kazıların tamamlanması

Yaklaşık Bütçe: ? TL

Performans Göstergeleri:

1. Ziyaret eden turist sayısı

2. Turistlerin konaklama süresindeki artış

3. Keşfedilen tarihi eser sayısı

4. Arkeolojik kazı yapılan alan büyüklüğü

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız