Ardahan Yatırım Olanakları
- A + A

Ardahan sınır kapılarıyla, karayolları ve demiryolları bağlantı noktalarıyla birlikte; Gürcistan ve Azerbaycan’ın yanı sıra Ortadoğu’ya ve Kafkasya’ya açılan önemli bir üs haline gelmiştir.

 

Ardahan sınır kapılarıyla, karayolları ve demiryolları bağlantı noktalarıyla birlikte; Gürcistan ve Azerbaycan’ın yanı sıra Ortadoğu’ya ve Kafkasya’ya açılan önemli bir üs haline gelmiştir. 6. Bölge teşvik avantajıyla ve yeni Organize Sanayi Bölgesiyle birlikte Dış Ticaret, Lojistik, Bio-Enerji, Mobilya Üretimi, PVC Profil Doğrama, İnşaat Malzemeleri üretimi, Temizlik Malzemeleri, Plastik Ürün İmalatı, Ambalaj İmalatı Üretimi gibi alanlarda iş adamaları için uygun yatırım sahaları olarak ön plana çıkmaktadır.

Ardahan denilince akla ilk gelen hayvancılık ve hayvansal gıdalar da yatırımcılar için önem arz eden ve kaliteli, doğal hayvancılığın yapılabildiği yegane yerlerden birisidir. Geniş meralarıyla birlikte suni beslenmenin en az olduğu ve doğallıktan uzaklaşmadan yapılan  “organik hayvancılık ”la birlikte Ardahan hayvancılıkta öne çıkan yerlerden birisidir. Yeni yapılacak yatırımlarla birlikte bu bölgeden de tıpkı Batıdaki emsallerinde olduğu Ulusal bir marka çıkarma doğrultusunda SERKA’ nın da bu noktada modern hayvancılığa sağladığı desteklerle birlikte Hayvancılık ve Hayvancılık ürünlerinde Ardahan önemli bir noktaya gelecektir. Büyükbaş hayvancılık yanı sıra hem Kaz üretimi hem de bal üretimi Ardahan’ın sahip olduğu diğer önemli marka değerleridir. Bu doğrultuda Bal üretimi ve paketleme tesisi, Kaz entegre üretim tesisi gibi yatırımlarda Ardahan’da yapılabilecek önemli yatırım alanlarıdır.                                                                                 

2008 yılında kurulan ve her yıl öğrenci kapasitesini artıran Ardahan Üniversitesinde hem öğrenci yurtları ihtiyacı hem de öğrencilerin ve ilde yaşayan diğer kişilerin faydalanabileceği kafeler, eğlence salonları, sinema salonları gibi insanların sosyal alanlar Ardahan’da yapılabilecek önemli yatırım alanlarıdır.

Ayrıca Ardahan’ın yılın 5 ayının karlarla kaplı olması sebebiyle ilde yoğun bir kış turizmi potansiyeli olup Ardahan’da modern Turizm işletmeleri (Konaklama & gastronomi) yapılabilecek yatırımlar arasındadır. Türkiye’ de sadece Ardahan’da görülen endemik bitki türleri ve Huş Tavuğu gibi canlılarla birlikte bahar ve yaz ayları da kültür turizminin alternatif rotalarından birisi olacaktır. Gürcistan – Türkiye arasında vize uygulamasının olmaması, Ortadoğu ve Kafkasya Ülkelerine yakınlığı ile Ardahan hem günübirlik gezilerde hem de uzun süreli turlarda önemli merkezdir. Çıldır Gölü, Kura Nehri, Şeytan Kalesi, Ardahan Kalesi gibi doğal ve tarihi güzelliklerle birlikte Ardahan’a yapılacak turizm yatırımları hem Ardahan’ın hem de Bölge için önem arz etmektedir.