Iğdır
- A + A

Iğdır’ın biri merkez olmaz üzere dört ilçesi vardır.

Türkiye'ninDoğu Anadolu Bölgesi'ninErzurum - Kars Bölümü'nde yer almaktadır. İl merkezi 3 beldeden ve 49 köyden oluşur. Ekonomisi tarıma dayalıdır. İğdır Ovasında çok çeşitli ürün yetiştirilir. Ova, Kuzey Anadolu’nun Çukurova’sı sayılır. Sebzecilik ve meyvecilik gelişmiştir. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, şekerpancarı, elma, kavun, karpuz, mısır, kayısı ve armuttur. Bir dönem pamuk ve şekerpancarı başta ürünler iken son yıllarda kota ve benzeri sınırlamalar neticesinde üretim miktarı azalmıştır. Hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. En çok koyun ve sığır beslenir. Hayvancılık daha çok canlı hayvan ticaretine yöneliktir.

İlçe merkezi, Kars’ı Aralık üzerinden Dilucu sınır kapısına ve Doğubayazıt üzerinden Gürbulak sınır kapısına bağlayan yolların kavşağında Iğdır Ovasının orta kesiminde kurulmuştur. Önemli bir kültür kavşağında da bulunan il,Ermenistan,Azerbaycan veİran ile sınır komşusudur ve Türkiye'nin üç ülkeyle sınırı olan tek ilidir. Iğdır ilçe merkezi bu üç ülkeden sadece Ermenistan ile komşudur.

Türkiye'nin en yüksek dağı olanAğrı Dağı'nın yüz ölçümünün üçte biri, il merkezine bağlıSuveren Köyü'nün sınırları içindedir. AyrıcaAğrı Dağı, ilin her köşesinden rahatlıkla görülebilmektedir.

Türkiye'nin doğusundaErmenistan ile sınırı belirleyenAras Nehri,Arpaçay ile birleştikten sonra Iğdır sınırları boyunca akmaktadır.

Aralık: İl merkezine uzaklığı 45 km’dir. Aralık,14 Kasım1920’deRus işgalinden kurtarılmış olup,1 Nisan1960 tarihine kadar Iğdır ilçesinin "Başköy" adı ile bucak merkezlerinden birini oluşturmakta iken, bu tarihte "ilçe" yönetim birimi durumuna getirilerekKars iline bağlanmıştır. 22 köyü bulunmaktadır. Aralık ilçesi, Iğdır'ın ve ülkemizin en doğu uç noktasını teşkil eder.Türkiye'nin üç ülkeyle komşu ve müşterek sınırlarının bulunduğu tek kavşak noktası durumundadır.

Karakoyunlu: TarihteKarakoyunlular adıyla hüküm sürmüş olan Türk devletinden kalan çok sayıda esere de ev sahipliği yapmaktadır.Doğu Anadolu Bölgesi’ndeIğdır iline bağlı bir ilçe olanKarakoyunlu, doğusuAralık ilçesi, kuzeyiErmenistan, batısıIğdır merkez ilçe, güneyi ise BüyükAğrı Dağı'nınİğdır’a bakan yamaçları ile çevrilidir.Karakoyunluilçesi Iğdır il merkezine 15 km uzaklıktadır.

Tuzluca: Tuzluca Iğdır ilinin batısında yer almaktadır. Yeryüzü şekilleri bakımında dağlar çoğunluktadır. Suyunun bol olması, her türlü sebze ve meyvenin yetişebilmesi bölgeye ayrı bir önem katmaktadır. Yaklaşık 1,254 km2'lik bir alana sahip ilçe,Iğdır ili topraklarının (3,539 km2) yaklaşık \%35,4'ünü oluşturmaktadır. Bilinen ilk ismi Kulp olan, daha sonradan ilçeye Tuzluca ismini veren, kaya tuzu madenleridir. Bu madenlerden oluşan tuz mağaralarındaastım ve bronşit hastalarının rahat nefes aldığı gözlenmiştir. İlçeye bağlı 81 köy bulunmaktadır. Tuzluca ilçesinin bulunduğu alan, ulaşım sistemi açısından çok önemli bir konuma sahiptir. Ülkemizin üç ülkeye birden ortak sınırı olanIğdır ilinin diğer il ve bölgelere karayolu bağlantısıTuzluca üzerinden geçmektedir. Bunun yanındaKars iliniAğrı iline bağlayan en kısa karayolu bağlantısı ve yineKars üzerinden,Karadeniz limanları (Hopa,Trabzon)ileİran'a,Azerbaycan'a olan karayolu bağlantısı ilçe üzerinden geçmektedir.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız