Ardahan
- A + A

Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Ardahan, Gürcistan ve Ermenistan’ a sınırı bulunan bir şehirdir. Hayvancılık faaliyetleriyle, lezzetli kaşar peyniri üretimiyle, doğal kafkas balıyla, meşhur kazlarıyla ve organik tarım ürünleriyle birlikte Ardahan hem bölgemiz için hem de ülkemiz açısından önemli bir yere sahiptir. Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine açılan sınır kapılarıyla, artan ticaret hacmiyle birlikte Ardahan gün geçtikçe gelişmektedir. Modern, çağa uygun ve her türlü imkanı barındıran üniversite kampüsleri, artan öğrenci talebi, sağlık yatırımları, kültür turizmi, kış turizmi ve kış sporlarıyla birlikte Ardahan serhat illeri arasında önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

İlçeler;

Çıldır

Çıldır en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Ardahan’ ın güneydoğusunda yer almaktadır. İlçenin turizm potansiyeli yüksektir. Aşık Şenlik Türbesi, Kara Kale, Kurtkale Kalesi, Şeytan Kalesi, Çıldır Gölü’ndeki Kuş Adası önemli turizm noktalarıdır ve ilçe uluslararası Çıldır Göl Festivali’ne ev sahipliği yapar.

Damal, 2100 rakımda olan ve yılın neredeyse 7 ayı karla kaplı bir ilçedir. Damal her yıl Karadağ’da 15 Haziran ve 15 Temmuz tarihleri arsında beliren Atatürk Siluetiyle yerli ve yabancı turistleri bölgeye çeken bir yerdir. Ayrıca Damal Bebeği de ilçe için önemli bir tanıtım ve gelir kaynağıdır.

Göle Ardahan’ın güneyinde yer alan bir ilçedir. Arazisinin büyük kısmı ormanlarla kaplıdır ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği bir çok tarihi yer ve mekana sahiptir. Bu yerler arasında Kalecik Kalesi, Uğurtaşı Köyü Kalesi, Dedeşen Köyü kale kalıntıları ve birçok köyde yer alan cami, kilise ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca ilçede her yıl düzenli olarak uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali düzenlenmektedir.

Hanak, Ardahan’ın kuzeyinde yer alan bir ilçedir. Kendine özgü tarihi ve doğal güzellikleriyle bölgede fark yaratan bir ilçedir. Özellikle Çayağzı köyü yakınlarındaki harabeler, kilise kalıntıları, Sevimli Kalesi, Kırnav Kalesi Hanak’ta öne çıkan turizm yerleri olmuştur. Ayrıca kamp turizmi ve av turizmi de Hanak’ın doğal güzellikleri içerisinde öne çıkmaktadır.

Posof doğal güzellikleriyle bölgemiz açısından önemli bir yere sahiptir. Endemik bir kuş türü olan Dağ Horozu ülkemizde sadece Posof’ ta ve Artvin’de görülebilmektedir. Cak Kalesi, Savaşır kalesi, Kol Kalesi, Mere Kalesi ise Posof’un doğal güzellikleriyle birlikte bölgede öne çıkan tarihi yerlerdir.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız