Ardahan Tarihçe
- A + A

Ardahan ilinin yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişi vardır. M.S. 628 yılında Hazar Türkleri'nin bir kolu olan Arda Türkleri’nin eline geçerek Ardahan adını almıştır. M.S. 1068 yılında Ardahan, Alparslan tarafından fethedilerek Selçukluların egemenliğine geçmiştir. 29 Mayıs 1555 tarihinde imzalanan Amasya anlaşması ile Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı İmparatorluğuna dâhil edilmiştir. Ardahan 29 Mayıs 1555 tarihinde imzalanan Amasya Anlaşması ile Osmanlı İmparatorluğuna dahil olmuştur. Şimdilerde Ardahan’ın bir ilçesi olan Çıldır Osmanlı Devletinin eyaletlerinden biri olmuştur. 1800 yılında Çar Paul’ ün Gürcistan’ı işgal etmesiyle birlikte Ruslar Osmanlılar’ a komşu olmuşlardır.

Milli Şura Hükümeti ile birlikte Kazım Karabekir Paşa ve Halit Paşa komutasındaki ordumuz tarafından 23 Şubat 1921 tarihinde Ardahan düşman işgalinden kurtarılmıştır. Ardahan anavatana katıldıktan sonra 7 Temmuz 1921’ de Mutasarrıflık haline getirilmiştir. Ardahan tam 66 yıl boyunca Kars iline bağlı bir ilçe olarak yer almış ve 27 Mayıs 1992 tarih ve 3806 sayılı kanun ile il statüsü kazanmıştır.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız