Iğdır Gezilecek Yerler
- A + A

Iğdır'a gittiğinizde nerede gezeceğinize kolayca karar vermeniz için gezilecek yerleri sizler için sıraladık.

Iğdır - Harmandöven (Ejder) Kervansarayı

İpek Yolu'nun tali yollarından olan Batum - Tebriz Kervanyolu güzergâhında, Selçuklular Dönemi'nde Sürmari Emiri Şerafettin Ejder Bey tarafından 12. Yüzyılda yaptırılmıştır. Iğdır şehir merkezine 30 km mesafede bulunan kervansaray Anadolu'daki avlusuz kervansarayların en güzel örneklerinden biri olup Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında restore edilerek turizme kazandırılmıştır.

Iğdır - Koçbaşı Mezar Taşları

Iğdır Ovası'nda Karakoyunlu ilçesi ve Yaycı köyü mezarlığında bulunan koçbaşı mezar taşları, Iğdır'da kalıcı bir medeniyet izi bırakan Karakoyunlular döneminden kalmadır. Bu mezar taşları Karakoyunlulara göre yiğit ve kahraman olan kişiler ile genç yaşta ölen gençlerin mezarlarına dikilirdi. Ağrı Dağı'nda bulunan siyah bazalt ile yapılan mezar taşlarının çok azı günümüze ulaşmış ve koruma altına alınmıştır.

Iğdır - Soykırım Anıtı ve Müzesi

1915 - 1920 yılları arasında Ermeni zulmüne en yoğun maruz kalan bölgelerden biri olan Iğdır’da 80.000'den fazla kişi katledilmiş, sağ kalanlar ise kendi yurtlarını terk etmek zorunda kalmıştır. Bu soykırıma maruz kalanlara bir saygı göstergesi olarak 1999 yılında açılan Soykırım anıtı ve müzesi 43,5 mt.lik yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek anıtlarından birisidir.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız