- A + A
Haber Galerisi
Iğdır balı için tanıtım etkinliği düzenlendi
Iğdır Valiliği, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Arı Yetiştiricileri Birliği’nin işbirliğiyle Iğdır balını tanıtmak için “Iğdır Balı Tanıtım Günleri” etkinliği düzenlendi.
12.10.2018 16:50:00

Geçen yıl başlayan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Iğdır Balı Tanıtım Günleri etkinliği, Zübeyde Hanım Bulvarı’nda düzenlendi. Etkinliğe, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Belediye Başkanı Murat Yikit, İl Genel Meclis Başkanı Kurban Oluz, İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, SERKA Iğdır Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ramazan Mutlu Doğaner, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile bal üreticileri ve vatandaşlar katıldı. Etkinlikte konuşan Iğdır Valisi Enver Ünlü, arının ve balın canlılar için önemli olduğunu belirterek, "Etkinliği düzenlemekteki amacımız, bal üreticilerimizin ürettikleri balı, birinci elden, aracı kullanmadan tüketicilere satış yapmalarını sağlamak ve tüketiciyi kaliteli bal ile buluşturmaktır" dedi.

Arıcılara destek verdiklerini ifade eden Vali Ünlü, şunları söyledi:  “İlde arıcılığı geliştirmek ve dar gelirli üreticilerimizin yanında olmak için İl Özel İdaresinden alınan destekle İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Ana Arı Projesi'nin toplam bedeli 20.000 TL olup, bunun tamamı hibedir. Yine bu proje kapsamında 333 adet Kafkas ırkı ana arı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 2017 yılında 139 işletmeye kovan başına 10 TL destekleme yapılarak toplamda 103 bin TL ödeme gerçekleştirilmiştir.” Protokol konuşmalarının ardından “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında hibe alan arı yetiştiricilerine ödülleri verildi. Protokol daha sonra meydanda kurulan stantları gezdi.