- A + A
Haber Galerisi
Sosyal Girişimcilik eğitimleri tamamlandı
Serhat Kalkınma Ajansı’nın yerel sorunlara yerel odaklı çözümler sunmak ve kaynakların yerinde ve etkin kullanımıyla sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak amacıyla dört ilde verdiği sosyal girişimcilik eğitimleri tamamlandı.
02.12.2021 14:10:27

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) Eylül ayında Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde başlattığı Girişimcilik ve Sosyal Girişimcilik eğitimleri sona erdi. Dört ilde yapılan başvurular arasında seçilen 18-29 yaş aralığındaki 100 genç, ikişer günlük girişimcilik ve sosyal girişimcilik eğitimlerine tabi tutuldu. Ajans tarafından düzenlenen eğitim programı, gençlerin güncel bilgi ve becerilerle donatılması, gençlerde yeni nesil girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve sosyal sorunları ortadan kaldıracak sosyal girişim fikirleri geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Programlarda katılımcılara, sosyal girişimcilik, sosyal inovasyon ve sosyal etki, sorun analizi ve yerel sosyal sorunlar, sosyal iş planı oluşturma ve sürdürülebilir gelir modeli geliştirme, sosyal finansman, etkili sunum teknikleri, kaynak geliştirme ve destek mekanizmaları konularında eğitimler verildi. Bu eğitimlerde Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinden oluşan TRA2 Bölgesi’nde gençlerin sosyal girişimciliği tüm yönleriyle öğrenip kendi sosyal girişimlerini hayata geçirmeleri için gerekli bilgi ve tecrübeler aktarıldı. Eylül ayında verilen eğitimlerin ardından Kasım ayında da “Girişimcilik Kampı” düzenlendi. Üç günlük kampa alınan gençlere yeni nesil girişimcilik ve uygulamalı iş planı geliştirme pratikleri öğretildi. Uygulamalı olarak yapılan beş farklı eğitimde, beşer kişilik gruplar oluşturuldu. Uygulama sonrası 17 sosyal girişim ve 5 girişim fikri geliştirildi. Alanında uzman eğitmen ve mentorların destekleriyle verilen eğitimlerde, tek sayfa olan iş modeli kanvası üzerinden tüm boyutları tasarlanan bu fikirler hayata geçmeye hazır hale getirildi. Uygulamalı oturumlar sayesinde gençler Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Kars’taki sosyal sorunlara yönelik yenilikçi çözüm önerileri geliştirerek sosyal fayda ve ekonomik kalkınmaya katkı sunacak sürdürülebilir modeller ortaya çıkardı. Ajans tarafından verilen bu eğitimler sonrası, gençlere yönelik Mentorluk desteği de sunulacak. Girişimcilik ve sosyal girişimcilik ekosistemindeki uzmanlar tarafından sunulacak Mentorluk sürecinde takımların iş modellerini hayata geçirmeleri için yönlendirmeler yapılacak ve gençler çeşitli çevrimiçi eğitimlerle desteklenecek.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız