- A + A
Haber Galerisi
2.Foto Safari ödülleri sahiplerini buldu
Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Ağrı’daki kamu kurumlarının işbirliğiyle hayata geçirilen “Serhat Kentinde Doğa ve İnsan” temalı 2.Foto Safari etkinliğinde 3 derece, 3 mansiyon ve 44 sergileme olmak üzere 50 fotoğraf ödül kazandı.
24.05.2021 17:22:17

Ağrı’daki tarihi, turistik ve doğal güzelliklerin tanıtılması amacıyla düzenlenen “Serhat Kentinde Doğa ve İnsan” temalı 2.Foto Safari yarışması sonuçlandı. Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Foton Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği foto safari etkinliğine Türkiye genelinde 45 fotoğrafçı katıldı. 21-23 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılan etkinlik Ağrı kent merkezi ile ilçe ve köylerinin tarihi, turistik mekanları ile sosyal yaşamın belgelenmesi, tarihi dokusunun bilinirliğinin arttırılması ve kentin tanıtımının yapılması amacıyla gerçekleştirildi. Foto safariye katılan fotoğrafçılar, Ağrı Dağı, Nuh’un Gemisi, Meteor Çukuru, İshak Paşa Sarayı, Ahmed-i Hani Türbesi ve Doğubayazıt Kalesi, Balıkgölü ile ilçe ve köylerde en güzel enstantaneleri yakalamak için ter döktü. Üç günlük etkinlik sonrası her fotoğrafçı çektiği 12 fotoğrafla yarışmaya katıldı. Coşkun Aral, Ali İhsan Öztürk, Mustafa Seven ve Tanin Helvacı’nın da aralarında bulunduğu 9 kişiden oluşan jüri çekilen fotoğrafları değerlendirdi. Jüri 3 derece, 3 mansiyon ve 44 sergileme olmak üzere toplam 50 fotoğrafı ödüle layık gördü.

Foto safari etkinliği için Ağrı Valiliği toplantı salonunda düzenlenen ödül törenine Ağrı Valisi Osman Varol, Belediye Başkan Vekili Mehmet Özgül, SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Abdulhalik Karabulut, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ebu Muhsin Bulut ile jüri üyeleri ve fotoğrafçılar katıldı. Törende konuşan Ağrı Valisi Osman Varol, safariye katılan bütün fotoğrafçılara ve jüri üyelerine teşekkür etti ve gelecek yıllarda da foto safari etkinliğinin devam edeceğini söyledi. Protokol konuşmalarının ardından sergileme ödülü kazanan 44 fotoğrafın sunumu yapıldı. Daha sonra dereceye giren fotoğraf sahipleri açıklanarak ödülleri verildi.

2.Foto Safari etkinliğinde fotoğrafçı Murat Yanık’ın “Ağrı’yı Görmeye Gelin” adlı fotoğrafı 3 bin TL’lik birincilik ödülüne layık görüldü. Fotoğrafçı Mehmet Şah Deniz’in “Hatice Nine ile Torunu Azra” adlı fotoğrafı 2 bin TL’lik ikincilik ve Arzella Bektaş’ın “Zor Şartlarda Anne ile Kızının Yolculuğu” adlı fotoğrafı da bin TL’lik üçüncülük ödülüne layık görüldü. Safaride fotoğrafçılar Murat Doğan, Faysal Kanber ve Ayten Altıntaş’ın çektiği fotoğraflar ise 500’er TL’lik mansiyon ödüllerine layık görüldü. Yarışmada 44 fotoğraf ise 250’şer TL’lik ödül kazandı. Dereceye giren fotoğrafçılara ödülleri protokol tarafından takdim edildi. Tören sonunda Ağrı Valisi Osman Varol jüri üyelerine plaket verdi ve ardından protokol ile safariye katılan bütün fotoğrafçılar hatıra fotoğrafı çektirdi.