- A + A
Haber Galerisi
SERKA desteğiyle teknolojik cihazlar üretiliyor
Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında mali destek alan Kars İlim Yayma Cemiyeti’nde gençler, teknolojik cihazlar üretmeye başladı.
18.02.2021 15:48:47

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın SOGEP Programı kapsamında SERKA’dan mali destek almaya hak kazanan Kars İlim Yayma Cemiyeti’nin projesi devam ediyor. SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, atölyeyi ziyaret ederek İlim Yayma Cemiyeti Kars Şube Başkanı Ebubekir Keleş’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı. Proje kapsamında üretilen teknolojik malzemelerle ilgili açıklama yapan Keleş, “2017 yılında başlamış olduğumuz Robotik Yazılım Kodlama İHA sistemlerine arkadaşlarımız çıkarmış olduğu ürünler birçok fuarda sergilendi, birçok yerde de takdir topladı. İlim Yayma Cemiyeti Kars Şubesi çatısı altında bu yapmış olduğumuz çalışmaların dışında birçok dalda da kurslarımız ve kültürel faaliyetlerimiz devam etmektedir. Yaklaşık 18 dalda kursumuzla bölgemiz çocuklarına katkıda bulunuyoruz” dedi. Keleş, Uzay İzleme Merkezi kurarak bölgedeki gençleri bu etkinlikle de kaynaştırmak istediklerini ifade ederek, projeye destek veren başta SERKA olmak üzere bütün kurum ve kuruluş temsilcilerine teşekkür etti.

SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde çalıştıklarını belirterek, “Bakanlığımızın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 2019 yılında destek verdiğimiz bir proje. Burada biz gerçekten ihtiyacı olan teknolojiyi birebir görerek, dokunarak yaşayabileceği bir imkanı sunmuş bulunmaktayız” dedi. Taşdemir, şöyle devam etti: “Biz insan olarak, topum olarak gördüğümüze inanıyoruz yani bizim kulağımıza gelen, söylenen veya okuduğumuza göre değil, dokunduğumuz ve gördüğümüz şeylere inanıyoruz. Burada da biz atölyeleri gezdiğimiz de şunu görüyoruz; bir atölyede, eğitim merkezinde olabilecek her türlü ekipman burada mevcut.”  İnsanların televizyonda gördüğü veya büyük üniversitelere gittiğinde oranın laboratuvarında gördüğü malzemelerin aynısını bugün Kars merkezde bulunan İlim Yayma Cemiyetinin kapısını açarak görebileceğini ve kullanabileceğini de belirten Taşdemir, “Bu bize ne sağlayacak? Bizim çocukların ufkunu geliştirecek, bizim çocukların geleceğe bakışını, umutlarını arttıracak ve ben de bunu yapabilirim, düşüncesini geliştirecek. En önemli şey budur. Biz umudumuzu kaybedersek bir şey yapamayız” diye konuştu. SERKA Genel Sekreteri Taşdemir, daha sonra atölyeleri gezerek çalışmalar ve atölyelerde üretilen cihazlar hakkında şube yetkililerinden bilgi aldı.