- A + A
Haber Galerisi
TransAnatolia’nın son etabı Sarıkamış’ta start aldı
Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük zorlu yarışlarından biri olan 2 bin 300 kilometrelik TransAnatolia Rally Raid’in son etabı, SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir’in Sarıkamış’ta start vermesiyle başladı.
18.09.2021 13:26:18

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) da destekçileri arasında bulunduğu TransAnatolia Rally Raid macerasının son etabına girildi. Sarıkamış’taki son etabın startını SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir verdi. Yarışmacılar Sarıkamış’ta başlayan ve Allahuekber Dağlarından geçecek olan 128 kilometrelik son parkuru Kars’ta tamamlayacak. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu desteğiyle düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük ve zorlu yarışlarından biri olan TransAnatolia Rally Raid 11 Eylül günü Eskişehir’den start almıştı. Yarışçılar 14 ilden geçip, yaklaşık 2 bin 200 km yarışarak dün akşam saatlerinde Sarıkamış’a ulaştı. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde start alan yarışmanın son etabı bugün Kars’ta tamamlanacak. Bu yıl TransAnatolia’ya Türkiye, İtalya, Hollanda ve İngiltere’den toplam; 39 motosiklet, 19 otomobil, 4 SSV, 5 Quad ve 3 Kamyon olmak üzere 70 araç ve 96 yarışçı katılıyor.

Motosiklet kategorisinde yarışa İtalyan Ducati pilotu Andrea Rossi, Hollandalı pilot Michiel Schaefer, Hollandalı pilot Erik Klomp, İtalyan pilot Francesco Catanese katılıyor. Türkiye’de motosiklet sporunun gelişimine  profesyonel servis sağlayıcılık ve eğitmenlik hizmetiyle katkı sağlayan Murat Yazıcı, Ejder Erişti, Serkan Özdemir, Devrim Özgür Arseven, Erhan Sertkaya gibi isimlerin yanı sıra, bu yıl motosiklet kategorisinde yarışan tek Türk kadın yarışçı ise Bodrum’dan yarışa katılan Gökçen Kabaş. Otomobil kategorisinde ise TransAnatolia’ya dört kez TransAnatolia genel klasman birinciliği olan Becce Motorsports takımından başarılı isimler katılım sağlarken, Atilla Baybara ve Özden Yılmaz, Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Bantboru Offroad Team Pilotları Batuhan Korkut ve Fırat Şahin, geçen yılın birincisi Tarık Gökbay ve Osman Metin de katılıyor. Quad kategorisinde Maceraist takımından katılımcılar, kamyon kategorisinde ise 3 Mercedes Unimog ile Türkiye’de ilk kez yarışacak 6 yarışçı Sarıkamış etabında renkli görüntüler oluşturacak. 19 otomobilin yarışacağı Raid grubunda ise Türkiye Ralli Şampiyonu Murat Bostancı ve Cengiz Artam, Uğur Işık gibi iş, sanat ve spor dünyasının tanınan isimleri TransAnatolia katılımcıları arasında yer alıyor.

TransAnatolia’da bu yıl ilk kez renkli yol notları kullanıldı. Ayrıca dünyanın en önemli yarışlarında kullanılan ve en gelişmiş uydu takip sistemi olan Stella sayesinde bu sene de yarışçılar için maksimum güvenlik önlemleri alındı. 11’inci yılında TransAnatolia’nın sponsorları arasında Korlas (Ducati), Eti, Spor Toto, General Tire, Castrol, Anlas, İzeltaş, Fikirmedya, Anafarta ve Jules Verne bulunuyor. TransAnatolia’nın son etabına da Serhat Kalkınma Ajansı destek verdi.  

 

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız