Ağrı'da Gezilecek Yerler
- A + A

Ağrı'ya gittiğinizde nerede gezeceğinize kolayca karar vermeniz için gezilecek yerleri sizler için sıraladık.

Ağrı Dağı

4 mevsim karla kaplı olan ve birçok din ve inanış tarafından kutsal kabul edilen Ağrı Dağı, 5.137 mt.lik zirvesiyle Avrupa'nın en yüksek noktasıdır. Ağrı Dağı, hem tırmanış hem de doğa yürüyüşü açısından oldukça önemli bir turizm değeridir. Marco Polo'nun asla çıkılamayacak dediği Ağrı Dağı’nın Nuh'un Gemisine ev sahipliği yaptığına inanılmaktadır.

Büyük ve Küçük Ağrı Dağları, Meteor Çukuru ve Nuh’un Gemisinin bulunduğu alanlar 2004 yılında Ağrı Dağı Milli Parkı ilan edilmiştir. Ağrı Dağı eteklerinde bulunan sazlıklar, uluslararası öneme sahip olup birçok göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Iğdır ve Doğubayazıt'ın her noktasından görülebilen Ağrı Dağı’na tırmanışlar Iğdır ve Doğubayazıt’tan yapılabilmektedir.

Ağrı - İshakpaşa Sarayı

Ağrı Dağı’nın hemen yanı başında Doğubayazıt ilçe merkezinde yalçın dağ lar arasında tek başına duran İshakpaşa Sarayı, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturmaktadır. Yapımına 1685’te başlanan ve 99 yıl sonra Çıldır Valisi İshak Paşa ve oğlu Mehmet Paşa tarafından 1784’te bitirilen 116 odalı saray, 7.600 m2 alan üzerine kurulu olup dünyada kalorifer, su ve kanalizasyon teşkilatı olan ilk saraydır.

Ağrı - Meteor Çukuru

60 mtetrelik derinliği ve 35 metrelikçapı ile dünyanın ikinci büyük meteor çukuru, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin 35 km doğusunda, Gürbulak Sınır Kapısı’nın hemen yanı başında yer almaktadır.

Ağrı - Nuh’un Gemisi

Ağrı Dağı’nın güneyinde yer alan doğal anıtın, Nuh Tufanı sonucunda karaya oturan Nuh’un Gemisi nedeniyle oluştuğuna inanılmaktadır. Türkiye - İran Transit yoluna 3,5 km. mesafede olan kalıntı turistler için önemli bir ziyaret noktasıdır.

Ağrı - Balık Gölü

34 km2 alana yayılmış olan Balık Gölü, deniz seviyesinden 2.250 m yüksekliği ile Türkiye’nin bu yükseklikteki en büyük gölüdür. Taşlıçay’ın 18 km kuzeydoğusunda bulunan Balık Gölü bir lav seti oluşumudur. Gölün derinliği kimi yerlerde 100 metreyi geçmekte olup kış aylarında tamamen donan göl yüzeyi, ilkbahar ve yaz aylarında ayrı bir güzelliğe sahiptir. Kırmızı pullu alabalık ve sazan balıklarının yaşadığı gölden Doğubayazıt ilçesinin ve civar köylerin içme suyu da karşılanmaktadır.

Ağrı - Diyadin Kaplıcaları

Ağrı il merkezine 60 km mesafede bulunan Diyadin Kaplıcaları geniş bir alana yayılan Yılanlı, Davut ve Köprü kaplıcalarından oluşmaktadır. Kaplıcadaki termal sular içerdiği bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit ve toplam 1.227 mg/lt mineralizasyon ile çok büyük şifa kaynağı olup, kaplıcalarda çeşitli cilt hastalıkları, romatizma, nevrit nöroloji, kadın hastalıkları, kemik hastalıkları ve kireçlenme, siyatik ve metabolizma bozukluğu gibi hastalıkların tedavileri yapılmaktadır. Suyun sıcaklığı 72 - 78 °C arasında değişmekte olup, bu su aynı zamanda ilçe merkezindeki bazı binaların ısıtılmasında da kullanılmaktadır.

Kaplıca alanının içinden geçen Murat Nehri, görsel ve rekreatif açıdan bölgeye ayrı bir güzellik kazandırmaktadır.

Ağrı Tendürek Dağı Lav Akıntıları

Tendürek Volkanı’nın aktif döneminde püskürttüğü lav bölgesi, dünyanın çok ender coğrafyalarında karşılaşabileceğiniz yeryüzünün bir mucizesi görüntüler sergilemektedir. Lavların aktıkları ve zamanla yerleştikleri alanlarda oluşan erimiş maden cürufu, ilginç şekilleriyle müthiş bir görsellik sunmaktadır.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız