- A + A
Haber Galerisi
2022 YILI SOGEP KAPSAMINDA TRA2 BÖLGESİNDEN DESTEKLENMESİ UYGUN GÖRÜLEN PROJELER
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kalkınma ajansları eliyle yürütülen 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı(SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan projeler açıklanmıştır.
11.08.2022 16:10:16

Programa, bölgemizden sunulan 5 proje başarılı bulunmuştur.  Bakanlık değerlendirmesi sonucunda başarılı bulunan ve aşağıda bilgileri verilen projeler, 9.697.195 TL tutarında hibe desteği almaya hak kazanırken, başvuru sahiplerinin katkılarıyla birlikte yaklaşık 11,5 milyon TL tutarında yatırımın gerçekleşmesine vesile olacaktır.

Söz konusu projeler sayesinde,

  • Ağrı’da 22 okulda yaklaşık 10.000 öğrenciye, Kars’ta ise 18 okulda yaklaşık 4.500 öğrenciye hizmet edecek, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında modern eğitim tekniklerinin alınabileceği beceri ve tasarım atölyeleri kurulacaktır.

 

  •  Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ikamet eden ve çeşitli testlere tabi tutularak uygun bulunan 6-10 yaş arası 180 çocuğun Alp disiplini kayak, kayaklı koşu ve snowboard branşlarında yıl boyunca eğitilmesi ve nihayetinde uluslararası müsabakalara hazırlanması sağlanacaktır.

 

  • Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tuz ve ahşaptan hediyelik eşya üretimine yönelik 2 adet üretim atölyesinin kurulması, atölyelerde kadın, genç ve engellilerden oluşan 150 kişilik hedef grubun eğitilerek, bunların bir kısmının istihdam edilmesi sağlanacaktır.

 

  • Kafkas Arısı’nın gen merkezi olan Ardahan ilinde ise arıcıların ekonomik gelirlerinin ve bal harici yan ürünlerin (propolis, arı sütü, perga, apilarnil, polen) üretiminin artırılması için İldeki arıcılardan sözleşmeli üreticilik yöntemiyle alınacak yan ürünlerin kurulacak tesiste analizleri yapılıp uygun olan ürünler; işlenecek, paketlenecek ve satışa hazır hale getirilerek pazarlanması sağlanacaktır.

Programa ilgi gösteren bölgemizdeki tüm kurum ve kuruluşlara, projelerin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Uygulama İli

Proje Adı

Başvuru Sahibi

Kars

Sarıkamış Olimpik Sporcularını Yetiştiriyor

Sarıkamış Derneği

Kars

Öğrenciler Atölyeleri ile Buluşuyor

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Iğdır

Tuzluca'da Hediyelik Eşya Atölyesi Kuruluyor, Kadınlar ve Gençler Üretiyor

Tuzluca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Ardahan

Arı Ürünleri İşleme ve Paketleme Tesisi

Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü

Ağrı

Projem Ağrı

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

 

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız