Kafkas Bal Arısının Gen Kaynağı Olarak Muhafazası ve Kadın Arıcıların Eğitimi Projesi
- A + A

Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü’ne ait “Kafkas Bal Arısının Gen Kaynağı Olarak Muhafazası ve Kadın Arıcıların Eğitimi” isimli proje Kurumsal Kapasitenin ve Beşeri Sermayenin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 2013 yılında uygulanmıştır. Proje kapsamında alınan 200 adet koloni ve 1.000 adet çiftleştirme kutusu ile kovan sayısı 500’e, çiftleştirme kutusu sayısı 2.000 adete çıkarılarak Gen Merkezi Ardahan’ın en büyük işletmesi haline gelmiştir.

Proje kapsamında Ardahan ilinde yaşayan, arıcılıkla uğraşan veya ilgisi olan arıcı kadınlara Modern Arı Yetiştiriciliği ve Ana Arı Üretim Teknikleri konusunda teorik ve uygulamalı 10 günlük kurs düzenlemiştir. Ayrıca proje ile arıcılıkla ilgili bal süzme makinesi, bal dinlendirme kazanı, petek, arıcılık malzemeleri alınmıştır. Bastırılan broşürlerle gen merkezinin ve projenin tanıtımı yapılmıştır. Kurumun 2014 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek programı-3 kapsamında sunduğu ve başarılı bulunan Modern Arı Kışlatma Barınağı projesinin uygulama süresi devam etmektedir.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız