İhracata Yönelik Örme Kumaş Üretimi Kapasite Artırım Ve İnovasyon Projesi
- A + A

Merya Tekstil Örme San. Tic. Ltd. Şti.’ne ait olan “İhracata Yönelik Örme Kumaş Üretimi Kapasite Artırım Ve İnovasyon” isimli proje İktisadi Gelişme Mali Destek Programı-2 kapsamında 2012 yılında Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde uygulanmıştır. 2009 yılı Mart ayında İstanbul’da kurulan firma 2009 yılı Eylül ayında Doğubayazıt şubesini açmış ve 2011 yılı Ocak ayında taşınma işlemlerini tamamlayarak Doğubayazıt şubesini merkez yapmıştır.

Örme kumaş üretimi ve ev tekstili üretimi olmak üzere iki alanda üretim yapmakta olan firma İŞKUR aracılığıyla istihdam garantili meslek edindirme kursları uygulamış ve 100 kişi istihdam etmiştir. Ev tekstili bölümü aylık 4.500 yorgan, 9.000 uyku seti üretecek kapasiteye ve kumaş üretim bölümü de ayda 84.000 kg kumaş üretebilecek kapasiteye sahip olup Ajans’a sunulan projenin başarılı olmasıyla kumaş üretim kapasitesi 195 tona çıkmıştır.

Proje kapsamında makine parkı 3 adet Açık En Suprem Kumaş Makinesi, 1 adet Interlok örme makinesi ve 2 adet Ribana Makinesi ile genişletilerek; Havlu kumaş, Polar Kumaş, Kadife Kumaş ve Versoft kumaşa ek olarak İki İplik Kumaş, Pike (Lacoste) kumaş, Süprem Kumaş, Ribana Kumaş, Kaşkorse Kumaş üretimleri yapılmaya başlanmıştır. Firma ürünlerini Rusya ve İran başta olmak üzere Azerbaycan ve Türkmenistan’a ihraç etmektedir.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız