Geleneksel Kars Kaşarının Coğrafi İşaretlemesi
- A + A

Kafkas Üniversitesi’ne ait olan “Geleneksel Kars Kaşarının Coğrafi İşaretlemesi Projesi” Kurumsal Kapasitenin ve Beşeri Sermayenin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 2013-2014 yıllarında Kars ilinde uygulanmıştır. TRA2 Bölgesinde özellikle Kars İli ve çevresinde uzun yıllardan bu yana yapılagelen Kaşar Peynirinin hem üreticilerini hem de tüketicilerini korumak amacıyla hazırlanan proje uzun bir laboratuvar ve tetkik sürecinden sonra menşei coğrafi işaret alma noktasında sona yaklaşılmıştır.

Proje kapsamında Kars Kaşarının özellikleri ortaya çıkarılmış üretilme koşullarından depolanma koşullarına kadar ki bütün süreç üreticilerin fikir birliği ile standardize edilmiştir. Kars İlinde konuya ilişkin iki tane toplantı düzenlenmiş ve basına bilgi verilmiştir. Ayrıca, Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret uygulamasını mevcutta yürüten Gemlik Ticaret Borsası’na teknik gezi düzenlenmiştir.

Bu kuruluşun Aydınlatma Metni, Kişisel Veri İşleme ve Koruma, Ticari Elektronik İleti İzni, Kişisel Veri Saklama ve İmha ve KVKK Hak Bildirgesi metinleri hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız